Kivételes régészeti siker: 3000 éves hatalmas kiterjedésű települést fedeztek fel Franciaországban – felvételek a helyszínről
Régészek az Escaut-völgyi Ipari Park (Escaut Valley Business Park) területén, Onnaing-ban (Hauts-de-France) egy kiterjedt településre bukkantak, amely nagyjából háromezer évvel ezelőtt, a késő bronzkor és a kora vaskor idején virágzott. A több mint három hektáron elterülő lelőhelyen több mint húsz építményt azonosítottak – ezek némelyike meghaladja a 25 méteres hosszúságot –, és a jelek szerint egy pezsgő központot alkotott, ahol társas összejövetelek, közös étkezések és különféle kézműves tevékenységek zajlottak.
Gondosan megtervezett település és közösség
A frissen feltárt épületek egy jól szervezett falura utalnak, amely fontos szerepet tölthetett be a környező őskori települések hálózatában. A sűrűn elrendezett, többségében téglalap alakú épületeket egy olyan regionális jelentőségű település részének tekintik, amelyből a leletek és a lakóépületek nagy száma szerint igen élénk társadalmi és gazdasági életre következtethetünk. A helyszínen talált számos tárgy és struktúra tanúsága szerint a fonás, a szövés, a fémmegmunkálás és az élelmiszerraktározás a mindennapok szerves részét képezték.
A rejtélyes faláda, tűzhasználati objektumok
Az egyik legérdekesebb lelet egy kb. 45×45 centiméteres (18 hüvelykes) faláda, amely csak kevés fémalkatrészt tartalmaz, és függőlegesen álló deszkákból épült. Rendeltetése egyelőre nem ismert, a kutatók tovább vizsgálják, hogyan illeszkedhetett a közösség életébe: értékes tárgyakat rejtett, élelmiszertárolóként szolgált, vagy egészen más célt látott el. Ilyen típusú tárgyakra még nem volt példa Franciaországban ebben a korszakban, írja a francia Science et vie. A feltárt gödrök többféle funkcióról árulkodnak, amelyek nélkülözhetetlenek a település szervezéséhez és működéséhez. A lineáris, sekély gödrök némelyikét palánkok vagy oszlopsorok felállítására használták. Valószínűleg területek lehatárolására vagy épületek elválasztására használták őket, de a gödrök szabályossága és tájolása a település finom szerkezetéről árulkodik.
A település összetettségét még tovább hangsúlyozza a különféle tűzhasználati objektumok felfedezése, köztük nagy, kör alakú tűzgödrök és téglalap alakú kemencék. A házakon belül talált kör alakú gödrökben olyan anyagok maradványait azonosították, amelyek magas hőnek voltak kitéve, feltehetően főzés vagy fazekasság során. A lelőhely egyik különösen feltűnő eleme egy nagyméretű, kör alakú kemence, amelyet később silóként hasznosítottak. Vastag, tűzálló padlója arról árulkodik, hogy rendkívül magas hőfokon használták. A régészek fonás, szövés és könnyűkohászat, valamint élelmiszertárolás és -feldolgozás nyomait találták. A feltöltő rétegekben talált számos kerámiatöredék alátámasztja ezeket a feltételezéseket.
Kiemelt szerep jutott ennek a településnek
Az onnaing-i felfedezés tovább gazdagítja ismereteinket Észak-Franciaország őskori életéről, kiegészítve a térségben korábban feltárt régészeti adatok sorát. A kutatók szerint ez a település kiemelt szerepet tölthetett be: a közösségek közötti együttműködés és kapcsolattartás fontos gócpontja lehetett. A feltárások folytatódnak, a szakemberek pedig arra számítanak, hogy a most begyűjtött leletek részletes elemzése révén még alaposabb képet alkothatnak e közösség társadalmi, gazdasági és technológiai viszonyairól – ezáltal átfogóbb ismeretekhez jutunk arról, hogyan éltek és milyen szerepet töltöttek be ezek az ősi települések a térség történetében. Azáltal, hogy az adatokat más regionális ásatásokból származó adatokkal vetik össze, a régészek tovább bővítik Észak-Franciaország őskori térképét. Ez a térkép eddig még mindig hiányos volt, de a faluban talált életnyomok új információt adnak a korszak gazdasági és társadalmi dinamikájára. A kollektív struktúrák, a speciális szaktudás és talán még a szervezett helyi hatóságok létezésére is utalnak, ami igazán meglepő felfedezés.
Magyar régészeti eredményekről is beszámoltunk az utóbbi időben:
- Páratlan régészeti leletek kerültek elő Nógrádban
- Ásatás Szegeden: épület maradványt és temető részletet, de még egy igen ritka leletet is találtak – képek
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén